31 Януари 2011

Steam & Go

Серия реклами на пароструйките за гладене от Philips


Линковете днес

"Стани богат" се завръща - от утре 3 пъти седмично


Николета Лозанова - награждава свои фенове с фотосесия


Скарлет Йохансон - в нова реклама на шампанско


Робърт Родригес - снима реклама на Nike


Оливия Уайлд - ослепителна на корицата на френския FHM


Is This Love? - "Уайтснейк" на 8 юли на стадион "Академик"?


T-Rock - нова музикална телевизия тръгва от 10 февруари


Целият в коша - ама буквално. В баскетболния

За и против торент-сайтовете

Дискусията в "Нека говорят" по bTV с участието на шефа на асоциацията на видеотеките и собственика на сайта Arenabg

30 Януари 2011

Когато Зукърбърг срещна Айзенбърг

Създателят на Facebook се запознава със своя филмов образ - актьора от "Социалната мрежа", в шоуто Saturday Night Live по телевизия NBC

Амбам, една горила като хората

Клипчето, което показва как мъжката горила Амбам от националния парк в Кент, Англия, ходи като човек, е сред хитовете в YouTube тази седмица

Dolche & Gabbana Spring/Summer 2011

Backstage-видео с новата дамска колекция на италианските дизайнери

29 Януари 2011

Adele - Rolling In The Deep

Специален поздрав за Аделина Цветкова, защото всичко тук ще й хареса - песента, клипът и името на певицата. Е, сигурно само не и диетата й, но нищо

28 Януари 2011

For those who...

Ефектна серия принт-реклами за словашкото Kiss Radio






Advertising agency: Jandl, Bratislava, Slovakia

Do I Give A Fuck?

U2 & Bruce Springsteen - I Still Haven't Found What I'm Looking For

Live at Rock And Roll Hall Of Fame

6 уточнения за 69

Налага се да напиша няколко бързи уточнения за всички, които се правят на недоразбрали или просто не са свикнали да четат текстове с повече думички като това съобщение в сайта Nomer69.com:

1. Не съм се отказал от списание 69 и нямам никакво намерение, нито пък се налага. Нелепо би било да "се откажа" от нещо, което е изцяло мое и съм го създал от първата до последната буква, а заедно със Сашо Евтимов - и от първата до последната страница. Това предположение е толкова безумно, колкото би звучало и "Georginedelchev.com вече ще се пише от Иванка Николова", примерно.

2. Съдържанието на следващия брой е почти готово - имаме достатъчно заснети фотосесии и подготвени статии и интервюта. Няма да бързаме обаче с отпечатването му, докато не приключат разговорите по новите съдружници в издаването на списанието.

3. Не дължа нищо на никого, за разлика от доста хора в бранша.

4. Слава Богу, не приличам нито на известна столична мошеничка, завлякла сума ти "партньори", както тя обича да казва, с един куп обещания и нереализирани проекти, нито на новоизлюпени издатели с интелект на зелена еуглена, даващи хумористични интервюта, нито на сипаничав гей-мушморок, специализиран в областта на интригите и подмазването, който в свободното си време се опитва да играе ролята на журналист.

5. Искрено съжалявам и двамата неполучили реализация в мои списания фотографи, които опитват да открият някакъв повод за радост в моето напускане на едно ООД. Дано го намерят.

6. Работата по втората ми книга, която вече анонсирах, напредва с бързи темпове. Мога само да се радвам, когато получавам допълнителни идеи какви ценни поуки и нагледни примери да включа в нея. Така че приключвам уточненията с благодарност за вдъхновението.

27 Януари 2011

Булевард Лондон, спирка Тарантино



България е едва втората страна в света след Великобритания, в чиито кина излиза London Boulevard. Чудесна възможност да се гледа необременено от калъпите на американската критика.

Това е режисьорски дебют на Уилиям Монахън, носител на "Оскар" за адаптирания сценарий на The Departed. Справил се е прилично - да кажем не по-зле от Гай Ричи, макар и не чак като Тарантино. За мен филмът се оказа една идея над очакванията. При клиширан жанр като този да се почувстваш емоционално ангажиран със събитията на екрана си е истинско постижение.

Най-големите плюсове са диалогът - пестелив, но нито за секунда банален, и разработката на персонажите. Не зная доколко заслугата за това е била и на автора на романа Кен Брюън. Но има поне няколко безсмъртни лафа, плюс 3-4 класически за гангстерския жанр диалога.

Индикатор за добрата режисьорска работа е актьорската игра. Корифеи в това отношение са Стивън Содърбърг (при него даже Джулия Робъртс взе "Оскар" като Ерин Брокович), Уди Алън и Дарън Аронофски. Тук новобранецът Монахън е успял да изкара от Кийра Найтли, която по принцип не блести с някакъв особен талант, една от най-нюансираните роли в кариерата й. От Рей Уинстън не сме изнедадани - той си е Рей Уинстън, а Колин Фарел завинаги ще си остане симпатична ирландска версия на Брад Пит и нищо повече. Но какво да кажем за изявите на Бен Чаплин, Анна Фриъл и Дейвид Тюлис? Без съмнение - три от най-запомнящите се образи на голям екран през последната година.

Операторска работа и монтаж - не са нещо гениално, но са ок. Музикално оформление - отличен 6.
Казано накратко - задължителен филм за феновете на Тарантино и Гай Ричи. Но и случайно попаднали в салона зрители няма да си тръгнат разочаровани.



26 Януари 2011

Линковете днес

Магарето Марк О'Селски напуска TV7 - мести се в Нова телевизия?


We're Dimvincibles - The Sun сипе суперлативи за нашия


Списание 69 - смяна на издателството, нови партньори и развитие


All the President's Desktop - работното място на Дмитрий Медведев


Виц на деня - Господ и българското здравеопазване

София: Историята на Европа

Рекламен филм под формата на разказ от един англичанин, който живее в София от 10 години и се чувства софиянец. Той показва забележителностите и разказва уникалната история на града, датираща от преди Христа, на своя приятелка от Дания

25 Януари 2011

A.R. Rahman feat. Dido - If I Rise

Песента от филма на Дани Бойл "127 часа" е сред номинираните за "Оскар" тази година




Още подробности за тазгодишните кандидатури

Важно съобщение

Започвам да пиша нова книга. Натрупал се е доста материал. Отдавна ме караха, но все отлагах, защото нямах достатъчна мотивация и време.

Някои събития от последните дни обаче ми донесоха нужното вдъхновение и хъс. Първо едни хубави хора ме заредиха с положителен ентусиазъм да започна. Продължавам и да получавам нови и нови отзиви за предишната книга - оказа се, че все още я четат и препрочитат.

После едни други хора, хем жалки, хем нагли, ме накараха да се замисля дали не съм прекалено милосърден към нещастието им и дали не трябва да разкажа на хората за тях.
Усещам, че ще се получи интересно четиво.

Работното заглавие е "Приключения из българската еротика". Всяка прилика с действителни лица и събития ще бъде къде случайна, къде умишлена.

Очаквайте подробности, а скоро и първи откъси от продължението на "Моят живот в Плейбой".

24 Януари 2011

Веселина Томова Vs. Илиана Беновска

Спорът за бъдещето на кабинета "Борисов" при Люба Кулезич в "Рулетка"

Линковете днес

Интернет-криза - мрежата го закъсва откъм IP-адреси


Българско радио - срив в приходите при Дарик, FM+ и Витоша


Любо Симеонов-Чука - дебютантът в ММА-двубоите в "Зона Спорт" по bTV Action


"Социалната мрежа ме изкара гадняр" - Шон Napster Паркър негодува срещу героя си във филма на годината


Англичанин си загубва хондата на паркинг - открива я 2.5 години по-късно


Кандис Суонпул - южноафриканската блондинка е моделът на деня в Winner



23 Януари 2011

Мислиш ли за бъдещето си?

Сигурен ли си, че си избрал най-подходящата професия?
Забавна реклама на френски сайт за квалификация и търсене на работа


Advertising agency: Young & Rubicam, Paris, France

Труд срещу блогове - да обичаш на инат

Забавно оживление настъпи в няколко вестника напоследък, също и в блогосферата.
Покрай смяната на собствениците, бившите издания на WAZ (Труд, 24 часа etc.) получили директива бързо да влизат в крак с времето.
Повикът към "по-голяма интернетизация" е довел до нови рубрики. Целта е да се покаже, че вестниците вече са модерни и че няма шест-пет. Например секция на "Труд", в която се цитират публикации от български блогове. Оригинално и похвално, нали? Как не се бяха сетили по-рано.

Съответно започва и друг трогателен процес. Някои блогъри с изненада установяват, че откъси от писанията им са излезли примерно в "Труд". И се започва едно важничене, едно цитиране на "криейтив комънс", едни възмущения. Ама как така ще ме препечатват, откъде накъде, питали ли са ме, хонорар не трябва ли да ми платят, защо не са ми изписали и фамилията и т.н и т.н. (Помня как преди няколко години една медийна експертка се разсърди на един вестник, че цитирал нейно мнение по важен въпрос от блога й, без да й се обади за интервю, както било редно)
От една страна - личи си, че им е хубаво, задето са забелязани. От друга - чувстват се прецакани, че някой получава заплата за това да ги препечатва. И си мислят, че без техните текстове вестниците биха имали много по-малък тираж, а крадливите журналисти биха останали без надница.
Третата страна са завистливи блогъри, които не са били препечатани, поне засега. Дали по случайност или просто защото никога не са писали нищо интересно. Те тайничко завиждат, но и нескрито насъскват "цитираните" срещу "цитиращите". Мила родна картинка.

Основният аргумент на възмущението - вестниците изкарват пари, препечатвайки чужд труд. Наистина не изглежда много редно. Обаче интересно каква е била целта на блогърите, пишейки оригиналния текст. Ако не е била да изкарат пари, остава другото - мислите им просто да достигнат до максимално широк кръг хора. При положение, че вестниците увеличават многократно публиката и не пропускат да цитират сайта на авторите, какъв би трябвало да е проблемът за последните? Не трябва ли само да се радват от неочакваната популяризация на напъните си?

В държава като България правилата и законите продължават да не значат нищо. Нарушаването им е далеч по-скандално в много други области, та какво остава за едни блогове и едни цитати в модернизиращи се ежедневници.

Много по-кофти обаче е, че хората в тази страна просто не знаят на кой свят се намират, какво точно трябва да правят и какво, аджеба, искат.
От едната страна имаме група вестници, чиито редактори постепенно откриват топлата вода и достиженията на съвременната цивилизация. Току-виж влезли в XXI век. Венелина даже има айфон. Може би знае и какво е туитър. Ако не знае, Зюмбюлев всеки момент е готов да й обясни. Ами оттатък, в "Труд", дали вече са свикнали с RSS-рийдърите? Някой ще купи ли служебен айпад на Станимир Въгленов? Ситуацията по коридорите на екс-WAZ е като във филм с Роуън Аткинсън, но важното е, че има ентусиазъм.

От другата страна пък имаме шепа навъсени мърморковци, живеещи в един виртуален свят от стотина читатели и коментатори, които само търсят повод да се разсърдят на някого за нещо. Пишат си един-друг по блоговете и така взаимно си вдигат рейтингите в една измислена класация на дигиталната суета.
Едно време не всеки можеше да пише каквото и да е и където и да е. Новото време и Интернет дадоха шанс на десетки нереализирани писачи да пълнят мрежата с графомански излияния. Тази свръхпродуктивност, плюс липсата на елементарен журналистически криейтив в повечето вестници у нас, довеждат до неизбежна, принудителна и явно неприятна и за двете страни симбиоза.

А истината е, че и първите, и вторите би трябвало да могат един без друг. Въобще не е толкова трудно да има интересни вестници, напълнени без помощта на блоговете, и блогъри, които не мърморят, че някой ги препечатал в стократно по-голям тираж.
Но ние в България открай време така сме свикнали - да се обичаме на инат.

Линковете днес

Не прави нищо за 2 минути - ще можеш ли, те предизвиква специален сайт


Топ 10 диктатори - класация на "най-подкрепяните" държавни глави  в света днес


Голата Николета - едва не била изключена от училище през 2006-а


Рали "Дакар" е месомелачка - интервю с атв-пилота Тодор Христов


Най-скъпите телефони в света - с диаманти и прочие орнаменти, естествено

22 Януари 2011

Burn your Mind

Ефектна urban-style реклама на енергийната напитка

Natalia Kills - Mirrors

Едно от най-добрите поп-парчета в ефира този сезон

21 Януари 2011

I Spit On Your Grave


Има реална опасност филм с такова заглавие да бъде подминат, но не и с такъв постер. "Плюя на гроба ти" е римейк на хорър от края на 70-те. Сюжетът е, може да се каже, почти демонстративно нереалистичен. Доста хора ще го намерят направо за тъп - особено онези, които обичат да гледат само филми с желязна логика и поучително послание.

Млада и секси писателка решава да се усамоти в къща някъде на майната си, за да пише книга. Там естествено я нападат, гаврят се с нея и почти убиват. После обаче се стига до кърваво отмъщение. Какво ти кърваво, то направо може да ти стане лошо да гледаш.

Титулярката Сара Бътлър е почти дебютантка. Много прилича на Кирстен Стюарт от "Здрач". Играе добре, бабаитите срещу нея - също. Режисурата не е нищо особено - ако някой малко по-талантлив се бе захванал с подобен скандален проект, сигурно щеше да се получи нещо уникално. Представям си например Тарантино или Родригес зад камерата.

В "Плюя на гроба ти" всъщност няма гробове, но пък има доста плюене, предимно на кръв. За маниаците на тема хорър-трилъри, заклетите феминистки и обикновените мъжемразки ще бъде незабравимо преживяване. За останалите - просто guilty pleasure.

20 Януари 2011

Шефе, преуморяваш се

Не всички реклами на Pepsi са така остроумни

Billy Hlapeto & Kristo ft. Lexus - Аре Дай Пак

Музика: Светлин Къслев, текст: Billy Hlapeto, Kristo, Lexus, режисьор на клипа: Александър Моллов

19 Януари 2011

Steve Keil - A Play Manifesto

Лекцията на австралийския предприемач на скорошния форум TEDxBG, в която той обезоръжаващо се идентифицира с "нас, българите"

Линковете днес

Жена пише SMS, пада във фонтан - уникално видео от камера в мол


Нова социална мрежа - журналисти и читатели на едно място, от "Икономедиа"


Winner Виц на деня - Девойка в нужда се познава

Даниела @ Night Flight - фотосесията от четвърти брой на списание 69



See the World Differently

Новозеландска серия принт-реклами на Viagra



Advertising agency: M&C Saatchi, Auckland, New Zealand

Що е Стършел свършил


Има такава рубрика в най-стария български вестник - беше нещо като "Господари на ефира" в соц-времената. В нея се рапортуваше какви добрини са станали, след като "Стършел" е публикувал някаква критична статия.
В случая обаче говорим за The Green Hornet - филмът, който изглежда по-тъп, отколкото всъщност е, но и който в крайна сметка завършва далеч по-тъпо, отколкото започва.

Чак не е за вярване как е възможно един уж "пореден комиксов екшън" да се окаже толкова обещаващ в първите 30-ина минути. Също толкова невероятно е как филм, набрал такава скорост, може да бъде претупан и да финишира в екшън хаос, оставящ досадното усещане за deja vu. Отдавна не беше се случвало да задремя по време на екшън-сцени, но и това доживях.

Сет Роугън е култова фигура за днешен Холивуд. Даже и най-тъпите му филми са свежи и ценни по някакъв начин. Преди него за ролята на Зеления Стършел били спрягани Марк Уолбърг, Винс Вон, Джейк Гиленхол и даже Джордж Клуни. Обикновено е по-дебел - за този филм се наложило да свали 15-ина килограма и да потренира. В силна актьорска компания (Камерън Диаз, Кристоф Валц от "Гадни копилета" и някакъв симпатичен азиатец, който бил мега-поп-звезда на континента си) Сет успява да държи фокуса върху себе си, така че браво. Добър е, в идиотските му физиономии и реплики има нещо, което всеки нормален мъж открива и у себе си. Ефектът е feelgood.

Жалко наистина, че от средата нататък сценаристът, отговорен за лафовете и оригиналните хрумвания, си е взел отпуск. Но даже и само заради първата половина "Зеленият стършел" си заслужава парите.
3D-ефектите са впечатляващи. Има и един уникално смешен бой между двамата главни герои. Плюс песни на Джони Кеш, "Стоунс", "Уайт Страйпс" и, как го бяхме забравили - Кулио.



Цяло поколение израсна, без да е слушало класиката на Кулио от 1995-а. Повечето днешни тийнейджъри за пръв път попадат на хит като Gangsta's Paradise именно покрай филма "Зеленият стършел". Истинско Възраждане!

18 Януари 2011

Carlos Silva ft. Nelson Freitas & Q-Plus - Cré Sabe

Едно от най-добрите хаус парчета за последните години, което винаги ще ми напомня за лятото на 2009-а

Twitter или Edno23.com?









Според доста хора Twitter е далеч по-полезна и удобна социална мрежа от Facebook и сигурно имат основание. Плюсовете на микроблогинг-платформата, която през миналата година набъбна с още 100 милиона потребители, са безброй. В 140 знака казваш най-важното, можеш да прикачваш снимки или линкове, удобно е да следиш потока от компютъра или от телефона си.
Същевременно обаче, българският аналог на Twitter - Edno23.com, продължава да набира популярност или поне не показва признаци на капитулация пред далеч по-могъщия си конкурент. Но какво може да накара някого, като мен например, да продължава да използва и българския микро-блог? Ще обясня набързо.

Като източник на информация, бърз преглед на новините от деня и ориентация какви ги вършат определени хора у нас и по света, Twitter е без конкуренция. Напоследък го използвам по-често чрез телефона си (Seesmic или Twicca), отколкото от компютъра. В PC-браузъра съм качил добавката Chromed Bird, която е по-удобна от например Chrowety.
Но като чист микро-блог, споделяне на състояния, наблюдения, интересни мисли или просто небрежно общуване, Twitter е по-скоро отровно, отколкото приятно място. За такива неща  предпочитам Edno23.com

Българското twitter-общество е квинтесенция на хейтърско-снобарската среда, която продължава да господства в тукашния интернет. Такова чудо няма в нито една друга държава. Може би е донякъде същото и в Сърбия или Македония, но се съмнявам. Ако не броим чисто медийните акаунти, повечето български туитъри са болни от мания за величие и амбиция за оригиналничене на всяка цена. Туитовете им са едно нескончаемо напъване да се роди нещо остроумно. Този смешен запек даже е кулминирал в някакъв конкурс на вестник "Капитал", който всяка седмица не пропуска допълнително да те зареди с отрицателна енергия.

В българската туитър-среда повечето хора не смеят да напишат нищо, ако не са сигурни, че то е уникално произведение, за което Марк Твен или Оскар Уайлд биха завиждали нескрито. Точно това е най-дразнещото - усещаш как даже и да им се иска понякога да напишат нещо безсмислено, простодушно или тривиално, си налагат забрана да го направят.
Ако човек си дава труда да следи по-внимателно този поток, постепенно започва да се чувства като читател на снобско списание, комуто са взели 5 лева, за да му припомнят колко е тъп и елементарен.

Обратно - в Edno23.com много рядко можеш да прочетеш подобни напъни. Там хората са непосредствени. Разказват неща от ежедневието си, самоиронизират се, правят забавни наблюдения и констатации или просто споделят интересни линкове. Критики не липсват, но не са така самоцелни, не и плод на специално напъване. Ако някой е видял нещо смешно или достойно за подигравка - споделя го, но това не представлява 99% от постингите му.

Ето защо моят избор е такъв:
Twitter - за информация какво се случва по света и у нас, следене на новини и на някои забавни знаменитости в чужбина (тенисиста Гаел Монфис, музиканти като Трент Резнор, Пи Диди, Крис Корнъл, легендата Хю Хефнър, порнозвездата Брии Олсон), споделяне на линкове, насочване към някои публикации в блога ми.
Edno23.com - за общуване с нормални хора и оправяне на настроението.

Съгласни ли сте? Очаквам коментари.

17 Януари 2011

Монологът на Рики Жерве

Откривайки церемонията на "глобусите" снощи, британският комик успя за няколко минути да се изгаври с Чарли Шийн, Джони Деп, Анджелина Джоли, Шер, Хю Хефнър и годеницата му и даже с президента на Чуждестранната прес-асоциация в Холивуд. За сциентолозите Том Круз и Джон Траволта пък намекна, че са гейове. Според някои медии, по средата на шоуто Рики Жерве е бил смъмрен зад кулисите и принуден да смекчи тона си

Линковете днес

Антоновден - честито на всички именници


По пътя към глобусите - най-красивите жени на церемонията снощи


I Believe In Miracles... - Hot Chocolate в "Найт Флайт" в края на февруари


Българи в Мелбърн - силно начало за Григор Димитров и Цвети Пиронкова на Australian Open


Гейм, сет и мач - последните точки на Гришата в мача срещу Голубьов, 38-и в света


Лика-прилика - три почти еднакви корици на мобилни каталози


Трент Резнор - интервю на носителя на "Златен глобус" за саундтрака към "Социалната мрежа" - за развитието на музикалния бизнес, новите правила в търговията и др.


Телевизиите през 2010-а - аналитичен обзор на българските канали от A до Я

4 глобуса за "Социалната мрежа" - no surprise

Някак си логично и политически коректно е The Social Network да триумфира с повечето статуетки за 2010-а, като например 4-те златни глобуса от тази нощ (за най-добър филм, режисура, сценарий и музика). Това все пак бе годината на Facebook. През 2010-а този сайт удвои потребителите си, които вече са над половин милиард, спечели окончателно битката с конкуренцията от MySpace, застраши сериозно хегемонията на Google и даде заявка, че може да погълне едва ли не целия Интернет. И най-важното - стана сериозна част от живота на хората.

Е, колкото до самия филм - наградите в основната категория и в тази за сценарий и музика като че ли са му достатъчни. Режисурата можеше да отиде при Дарън Аронофски за "Черният лебед" - просто защото това е много "по-режисьорски" филм. "Социалната мрежа" е преди всичко брилянтен сценарий, с остри като бръснач реплики, и наистина култов саундтрак от Трент Резнор. Останалото е въпрос на обикновен холивудски професионализъм.

Както е тръгнало, най-вероятно филмът на Дейвид Финчър ще вземе и основните оскари на 27 февруари, оставяйки за конкуренцията статуетките в актьорските категории. Номинациите за академичните награди наближават - ще ги научим на 25 януари.

Milk & Sugar Vs. Vaya Con Dios - Hey (Nah Neh Nah)

Това ли ще бъде първият супер-хит на 2011-а по подобие на We No Speak Americano? Най-вероятно да

16 Януари 2011

Линковете днес

История на гейминга - електронните игри през последните 52 години, събрани в кратко видео


Australian Open - започва тази нощ, с мачове и на нашите


Съдят "Златните глобуси" - а церемонията е тази нощ от 3.00

Новата "Мис Америка" - 17-годишна, от Небраска


Money for Nothing - в Канада забраниха хит на "Дайър Стрейтс" заради гей-права, докато в Щатите пренаписаха Марк Твен заради думата "негър"

Стари неща

Канадски деца гадаят предназначението на технологии от 80-те и 90-те

Зад кулисите на "Глобусите"

Кинонаградите на Чуждестранната прес-асоциация в Холивуд "Златен глобус" ще се връчват в нощта срещу понеделник от 3 ч българско време. Могат да се гледат по платения канал HBO или немската сателитна тв ProSieben. "Холивуд Рипортър" припомня някои неизвестни или слабоизвестни факти за церемонията:

1. За разлика от оскарите, тук атмосферата е като в ресторант, с кръгли маси. Почти всички звезди зад тях обаче са гладни. Сервитьорите прибират всякаква храна поне час преди началото на шоуто, за да не се чува тракане на прибори в ефир, нито пък да гледаме дъвчещи и мляскащи знаменитости. През цялото времетраене на церемонията изгладнели актьори или режисьори от масите на преден план се опитват да докопат отнякъде плато с хапки, за да замезят набързо.

2. В цялата зала е ужасно шумно, особено в задната й част, където всеки отива, за да клюкарства на крак с познати. Охранителите безпомощно се опитват да "шъткат" на приказващите.

3. На церемонията присъстват главно номинирани звезди с половинките си. Покани на мениджъри и агенти не се изпращат. В най-добрия случай някой актьор или режисьор може да отстъпи собствената си покана на своя агент, но това почти никога не се случва.

4. За разлика от други церемонии, тук всички имат бърз достъп до салон за пушене. Това е и най-често посещаваното място по време на шоуто, даже и от непушачи. Всеки търси в него отдушник от напрежението и суетата в голямата зала.

5. "Златният глобус" за чуждестранен филм е смятан за по-престижна и добре селектирана награда от "Оскар" в същата категория.

6. По време на шоуто се изпиват над 9000 чаши шампанско Moet & Chandon. На червения килим и във фоайето са сервирани над 1000 малки бутилчици от същото.

7. Тоалетните са сред най-посещаваните места по време на церемонията. Понякога се случва някоя звезда да забрави да излезе оттам навреме, за да си получи наградата. Най-куриозният пример е с Кристин Лахти от 1998-а:

15 Януари 2011

Линковете днес

Карбовски Vs. Патрашкова - пореден журналистически скандал по Нова телевизия


Моуриньо манекен - представя колекция на Порше дизайн


Строител на капитализма - Ваньо Танов в карикатура на "Капитал"


Промените във футбола - основополагащо интервю на Сеп Блатер


Котешка радост - техните реакции, докато ти правиш секс. Забавен сайт с култови снимки и текстове



Най-доброто начало на епизод

За сценаристите става все по-трудно да измислят запомнящо се начало на епизод от сериал. Едно от най-ефектните е в 7-а серия от втори сезон на Breaking Bad ("В обувките на Сатаната", PRO.BG) - с песен на триото Los Cuates De Sinaloa.
Narcocorrido e музикален стил а ла Десперадо, популярен от двете страни на границата между Щатите и Мексико. В текстовете на песните пулсират животът и творчеството на наркотрафикантите.
Какъв по-добър старт за епизод, в който научаваме, че "Айзенберг" вече ще си има работа и с мексиканските картели?
Апропо, за този сериал Стивън Кинг веднъж беше казал, че "няма по-добро нещо, писано за ТВ напоследък". А въпросният 7-и епизод е наистина луд.

14 Януари 2011

"Той е много хубав, той е печен"

Нина Добрев от "Вампирски дневници" говори на български в ток-шоуто Lopez Tonight по TBS. Найс легс

12 Януари 2011

Братчетата на Гаврош

Котешка радост по главната улица на Бургас. От рубриката "Аз, репортерът", на bTV.bg, автор Мариана Добрева



Can You Hold It?

Серия принт-реклами за облеклата Blomor




Advertising agency: Y&R, Milan, Italy

Get The Facebook Love You Deserve

Drive Angry

Свръхестествените екшън-трилъри с Никълъс Кейдж нямат край. Този тук излиза през февруари. С участието и на топмодела Амбър Хърд

Линковете днес

iPhone срещу американската икономика - вместо да подобрява, влошава търговския дефицит с близо $2 милиарда на година


Пресата след WAZ - интервю на Ива Николова с Петьо Блъсков


Най-красивият гол на 2010-а - е на Турция срещу Казахстан


Motorola Atrix - смартфон, лаптоп и HD-видеоплеър в едно


Съкращения в MySpace - 47% от служителите (около 500 човека) са аут



11 Януари 2011

Александра Енева, новата адреналинка

"Българската Парис Хилтън" отново е на екран, след като се завърна като адреналинка в "Господари на ефира". Изявите й като модел са още отпреди 7 години. Първите й фотосесии са заснети от Велислава Каймаканова.

Playboy, пролетта на 2004-а:

Фотография: Велислава Каймаканова

Playboy, лято 2004:

Фотография: Дилян Марков

FHM, 2006:




Фотография: Велислава Каймаканова

Playboy, началото на 2007-а:


Фотография: Йордан Петков


Клипът на Руши Видинлиев Things Are Simple от 2007-а:



Клипът на Ивана "Най-добрата", 2007-а:

Breaking Bad Steely Dan

Разбира се, "Стийли Ден" са не само моя любима група, но и на много други хора. Не, не говорим този път за Игор Марковски, а за актьора Брайън Кранстън, трикратен носител на "Еми" за ролята си в сериала Breaking Bad. Чичката до такава степен е запален по Доналд Фейгън и Уолтър Бекър, че даже вмъква кратък скеч, посветен на тях и песента им Kid Charlemagne, в един от епизодите.
Семейство фенове на сериала и на групата пък са качили в YouTube ефектно видео с монтирани кадри от филма и моменти от концерт на "Стийли Ден":



Апропо, първият сезон сега върви и по Pro.bg, под заглавие "В обувките на Сатаната":

09 Януари 2011

Daniel Ho - Nothing Compares 2U

На хавайски, в изпълнението от финалните надписи на Forgetting Sarah Marshall. Иначе песента е на Принс, но стана известна благодарение на Шънейд О'Конър, която на всичкото отгоре се разплака, докато я пее в клипа

Цитат на деня

Например аз съм социалист. Но за да си социалист, трябва да си успял капиталист. Който иска да е социалист, трябва да има много пари. Охо, примери има много на такива, които стават социалисти, за да одерат кожата на бедните.

Милионерът Августин Пейчинов в интервю за "Уикенд"

07 Януари 2011

Cowboys and Aliens

С Даниъл Крейг, Харисън Форд и Оливия Уайлд, от режисьора на Iron Man Джон Фавро. Един от най-очакваните екшъни на 2011-а, който като нищо може да се окаже и издънка на годината

Линковете днес

Честит Ивановден - плюс класиката на Богдана Карадочева "Иване, Иване"


iPad Vs. Традиционните медии - анализ от MarketWatch


Програма за уикенда - добра културна селекция от Dnes.bg


Новата BG-Mamma - падащо меню и други подобрения в най-популярния женски портал


Лодърдейл срещу Радоевич - сблъсък на баскетболни гиганти днес по БНТ, директно от Самоков


№69 07 - целият ноемврийски брой на списанието, във версия Issuu (тест)



06 Януари 2011

Бойко Борисов в "Тази сутрин"

За контрабандата, конфликтите между министри и скандала с подслушаните разговори на митническия шеф



Citizen Cope - I Couldn't Explain Why

05 Януари 2011

Starbucks махат надписа от логото си


Новото лого на популярната верига кафенета вече е без надпис в окръжността. Революционната промяна отразява разширените бизнес-апетити на компанията, която от доста време се занимава далеч не само с кафе. Новото лого ще се появи в заведенията през март, когато Starbucks ще празнуват 40-годишен юбилей.

Tablet Evolution

С този teaser Motorola рекламира дългоочаквания свой таблет, който се кани да убие iPad и Samsung Galaxy S. Устройството ще бъде представено на технологичното изложение CES в Лас Вегас тези дни

Diddy Dirty Money feat. Lil Wayne - Strobe Lights

Най-интересното парче от новия албум на Пи Диди (или Пъф Деди, ако някой все още предпочита). С този бийт и без Лил Уейн щеше да е добро, но не чак толкова

Линковете днес

20 неща, които няма да се случат в киното - поне не през 2011-а, според Total Film


Българското председателство на ЕС - как би изглеждало според статия в "Монд", или нещо като портрет на Бойко Борисов


Ралица Иванова, една варненка във Флорида - фотосесия за корицата на Mixed magazine (+ видео)


Още за Джери Рафърти - статия на Rolling Stone


Xperia arc - първи кадри от новия смартфон на Sony Ericsson

04 Януари 2011

In Memoriam: Gerry Rafferty - Baker Street

Джери Рафърти почина на 63, но с песни като тази ще си спомняме често за него



Подробности

Брестская крепость



Един от най-добрите филми за Втората световна, снимани през последните десетилетия. Направен е по държавна руско-беларуска поръчка послучай 65-годишнината от победата над Германия. Бюджетът е около 250 милиона рубли, не зная колко прави в долари това. Снимано е изцяло в района на Брестката крепост, с участието на почти цялото население на беларуския град.

"Брестката крепост" е праволинеен филм от класически тип, каквито се правеха в епохата на Брежнев и каквито обича да прави и Спилбърг. Немците са гадове без изключение, руснаците са герои, противопоставянето добро-зло е като в приказките, патосът на моменти идва в повече.
Плюсовете на филма са най-вече в актьорската игра, съвършената операторска работа и визуалните ефекти. Въобще, Холивуд има какво да научи от тук.

Апропо, колкото и да е странно, в комунистически Беларус киното винаги е било на висота. То е обект на специална държавна политика. Работи се по световни стандарти.
Един от най-силните военни трилъри, които съм гледал, е именно от Беларус от 2001 г. - "Август 44-а" на Михаил Пташук, който беше дошъл да го представи и в НДК. Година по-късно режисьорът загина нелепо в автомобилна катастрофа на път за церемония, която трябвало да му връчи награда.

Цитат на деня

The electronics industry itself is built upon frequent renewal. The iPhone, iPod or iPad you buy today will be obsolete within a year. Every pocket camera model on sale today will no longer be sold six months from now. And Android phones — forget it. They seem to come out every Friday afternoon.

Дейвид Поуг в статия за "Ню Йорк Таймс"

03 Януари 2011

Линковете днес

Кризата свършва, браво на германците - дърпат европейското производство напред, както винаги


Цитати от 2010-а - подбрани от LIFE


Технологиите и медиите през изминалата година - обзор на Автора.ком


Докога ще си подменяме джаджите като луди - винаги ще е така, успокоява хай-тек колумнистът на "Ню Йорк Таймс"


Карлос Сайнц - води все по-убедително в рали "Дакар"


Без дузпи и засади във футбола? - Сеп Блатер е настроен революционно


"Труд" без Тошо Тошев - главният редактор вече без акции в издателската фирма

Малка частна рекапитулация на 2010-а



"Кризисната 2010-а" всъщност беше една от най-интересните и вълнуващи години, и то не само за мен. Преобладава мнението, че е била по-добра от 2009-а и така трябва да бъде. Като гледам обаче с какво облекчение я изпратиха повечето хора, си давам сметка, че има някаква натрупана умора и напрежение, които се нуждаят от отдушник. Всеки го намира на различно място, но най-полезно е, ако се работи повече и се почива по-кратко и по-пълноценно.

- Първите месеци на 2010-а ще бъдат запомнени със скандалите около българския FHM. Издателите на списанието не се оказаха на ниво и решиха да постъпят непочтено не само към мен, но и към всички редактори и сътрудници. Е, някои от тях осъзнаха това с около месец закъснение, въпреки предупрежденията ми, но нека да им е простено. Всеки има право да се самозаблуждава, особено когато не е така уверен в правотата и възможностите си за самостоятелност.

- В началото на март започнах работа по проекта Winner Lifestyle - развлекателен сайт, приложен към популярния футболен портал Winner. Два месеца по-късно той вече бе сред най-посещаваните сайтове у нас, където е и в момента.

- Успоредно с това не се отказах и от идеята си за ново мъжко списание. Тя успя да се реализира дори по-бързо, отколкото се очакваше. Основната заслуга за това е на арт-директора Александър Евтимов и на фотографа Петър Тодорински, които ме подкрепиха и вложиха доста труд и ентусиазъм. Във финансово отношение зад мен застанаха приятели, на които казвам едно голямо благодаря. Мисля, че не съжаляват за похарчените пари.
Започнахме работа по "Номер 69" в началото на май и на 1 юни вече бяхме на пазара. Оттогава досега успяхме да издадем цели 8 броя. Първоначално имахме желание да пускаме списанието два пъти в месеца. Видя се, че имаме възможности и ресурси за това. Оказа се обаче, че дистрибуторската мрежа не е така отзивчива и добросъвестна, особено към едно независимо издание, което няма мощна пресгрупа зад гърба си. Някои търговци продаваха списанието повече от успешно (над 80% реализация), докато други ни връщаха съмнително голям процент брак и се оправдаваха, че така било навсякъде.
Истината е, че много дистрибутори все още я карат по инерция. Свикнали са да разпространяват повечето издания формално, да връщат голям процент брак и на никого да не му пука от това, защото основните приходи са от реклама. През 2010-а обаче се видя, че този бизнес-модел вече е на изчерпване. Ще оцелеят само списанията, които се разпространяват адекватно и имат реални купувачи, а не само рекламодатели на шуробаджанашки принцип. Ще оцелеят и търговците, които не просто имитират работа, а действително я вършат. За останалите тепърва идват тежките времена.

Така че в крайна сметка от есента списанието продължи да излиза, но веднъж месечно. В края на септември №69 произведе и най-обсъжданата светска новина у нас - раздялата на Валери Божинов с Алисия и началото на съвместния му живот с Николета Лозанова.

Първата фейсбук-страница на №69 достигна над 9000 фена само за 2 месеца, но бе блокирана след систематични "доклади" от неизвестни лица. В момента новата страница във Facebook вече е с над 5000 почитатели и броят им продължава да расте.

Разбира се, успехите на списанието, съвсем по български, провокираха доста завист. Още през лятото се намериха хора, готови на всичко, за да се присламчат към него и да експлоатират бързо набраната популярност. Не липсваха и типично женски интриги. Не закъсня и времето, в което започнах да получавам съвети от кого ли не - включително от хора, които никога не са се занимавали със списания и фотография. Една от опциите беше да започна да ги слушам, което щеше да ми спести доста нерви, но и да съсипе голяма част от това, което бяхме изградили. Предпочетох другия вариант - да защитя списанието от външна намеса. Цената на това в края на 2010-а беше излизането ми от фирмата-издател на №69. Продадох акциите си в "Продуцентска медийна агенция", за да запазя правото да издавам списанието такова, каквото е замислено и създадено. Това може да стане както с нови съдружници и партньори, така и с досегашните, но вече при изчистени от странични фактори отношения с тях.

Интересът към проекта №69 се оказа по-голям, отколкото малкият му екип е очаквал. Благодарение на приятелите и съмишлениците, които ни подкрепиха (най-вече веригата "Брилянтин", магазините Sexwell.bg, клуб Night Flight, варненският Playboy-bar и др.) си създадохме име и репутация, които тепърва ще носят плодове. През 2011-а се очаква по-мощно навлизане на №69 в интернет, оптимизиране на разпространението му в търговската мрежа и, разбира се, още много фотосесии, статии и интервюта.


- Блогът GeorgiNedelchev.com продължи да генерира по около 600 уникални посещения дневно. Покрай ангажиментите ми в списанието и в Winner броят на публикациите тук леко намаля. Наблегнах повече на рубриката "Линковете днес", която дава препратки към интересни неща в други сайтове. Опитвах се все пак да не пропускам по-важните и интересни теми за коментар. Някои от най-любопитните статии са изведени с линкове в колоната вдясно.
Като цяло сега сайтът е по-добре оптимизиран. На някои компютри може би се зарежда малко трудно, но щом аз от телефона си го отварям сравнително бързо, значи не е толкова зле.

- Сайтът за модели и фотография Girl-Model-Star натрупа над 240 публикации. Едва ли другаде в българското интернет пространство има по-добър архив. Това е и още една посока за развитие на работата ми през новата година.

- Покрай старта на списанието и някои други събития през годината се случи да гостувам в някои от най-гледаните тв предавания - "Шоуто на Иван и Андрей" и "Станция Нова", "5400", "На инат" и "Седмо авеню" по TV7, "Звезден прах" и "Така го правят жените" по ББТ, "Отпечатъци", "Денят е прекрасен" и "Тази сутрин" по bTV. Беше забавно. Някои от интервютата са качени и в този сайт.


- 2010-а в лично-интимен план? Дали заради многото работа или заради нещо друго, но не бе така емоционално наситена като 2009-а. Вечното противоречие "любов или секс" тази година беше в полза на секса. Обикновено в такива случаи човек предпочита да е имало повече любов. Когато пък има повече любов, му се иска повече секс. Нищо чудно 2011-а да се окаже отново повече любовна, отколкото сексуална година. Най-важното е човек да не се оплаква, каквото и да му се случва, а да се радва на хубавото в живота си.


"Звезден прах" - обзор на 2010-а

София, ресторант Nino, 2/1/2011, ББТ






02 Януари 2011

Цитат на деня

Ако искате евтин живот като при Тодор Живков, ще живеете мизерния живот при Тодор Живков - с банани два пъти в годината. Ако имате такива намерения, може да мислите и за по-радикални стъпки – като емиграция в Северна Корея примерно. Предполагам, че техните Корекоми продават японски стоки.

Левон Хампарцумян, изпълнителен директор на "Уникредит Булбанк"

Citizen Cope - Brother Lee

Още едно парче от албума Every Waking Moment, зарибяващо и влизащо под кожата с прекрасната си монотонност



...I got a brother named Lee
Look just like me
He gotta lotta enemies
Got a brother named Lee
Look just like me
Both sides of the Mississippi...

Линковете днес

Само тояги действат на България - ЕС и западната дипломация коментират страната в края на управлението на Станишев (WikiLeaks)

Левон Хампарцумян - интервю на банкера за кризата, лихвите, икономиката и т.н.


Айфончетата без аларма - бъг осуети събуждането на милиони, иначе много щастливи, iPhone-маниаци


Само за жени - някои запазващи се модни тенденции за 2011-а, обобщени от Кристина Стамболова


Орлин Горанов - коледно интервю от в. "Стандарт"



2000 Vs. 2010

Поучителна инфо-графика относно промените в света за последното десетилетие

01 Януари 2011

Линковете днес

Нова година в Брилянтин - весело както винаги


Нова година по света - фотогалерия

Събитията през 2010-а - виж преговора на агенция Блиц и после кажи, че не е била най-интересната година евър

Miss Winner Декември - Гергана Харизанова от Бургас


Какво да ядем срещу махмурлука - полезни и актуални съвети


Най-хвалените филми на 2010-а - Toy Story 3 и The Social Network